Nazwa loft bywa używana zamiennie z pojęciem stylu industrialnego. I rzeczywiście, te dwa trendy bardzo się ze sobą łączą. Styl loftowy narodził się w latach 50. ubiegłego wieku, gdy hale postindustrialne zaczęły być wykorzystywane w celach mieszkalnych i użytkowych. Dlaczego stylistyka industrialna stała się tak popularna?
Choć mieszkanie postindustrialne kojarzy się z czymś nieco gorszym od luksusowych, wymuskanych wnętrz – może być zupełnie odwrotnie! Pierwsze mieszkania w loftach stały się popularne w poprzednim stuleciu właśnie ze względu na niskie ceny zakupu lub wynajmu. A jednak miejsca te zyskały szczególne zainteresowanie przede wszystkim wśród artystów. Dlatego styl loftowy jest obecnie uwielbiany przez najlepszych projektantów i miłośników ekskluzywności. Niezwykłą sławą cieszą się zwłaszcza nowojorskie lofty, zamieszkiwane przez sławy świata sztuki i show biznesu. Lofty Manhattanu często służyły artystom zarówno jako miejsce zamieszkania, jak też galeria wystawowa. W jednym z nowojorskich loftów mieszkał król pop-artu Andy Warhol.
Styl loftowy może cechować się mniejszym lub większym natężeniem industrialnych akcentów. Loft z prawdziwego zdarzenia powinien być przede wszystkim umiejscowiony na terenie postindustrialnego budynku. Rury, charakterystyczne wykończenia sufitu i cegła z czasów rozwoju przemysłowego powinny na swoim miejscu pozostać, a nawet warto je uwydatniać i podkreślać. W takim pomieszczeniu nietrudno jest stworzyć wnętrze loftowe. Wystarczy dodać odrobinę mebli! Inaczej wygląda ta kwestia, gdy chodzi o wnętrza typowo mieszkalne. W takich przestrzeniach konieczne jest niejako sztuczne wprowadzenie elementów industrialnych. To przede wszystkim cegła, szkło i ogrom metalu. Na szczęście sklepy z wyposażeniem aż kipią od dodatków w stylu industrialnym.
Jakie dekoracje okienne zastosować we wnętrzu loftowym? Najodpowiedniejsze będą oczywiście rolety. Często wykorzystuje się rolety rzymskie, które optycznie powiększają wnętrze, wpuszczając dużą ilość światła.